Realizując przelewy z Anglii czy innego kraju do Polski zwróć uwagę na kilka rzeczy.

1. Waluta karty płatniczej

Przede wszystkim upewnij się w jakiej walucie masz wydaną kartę płatniczą. W serwisie monetia24.com w celu zlecenia transferu do Polski musisz użyć katy płatniczej Mastercard lub Visa. Kartę płatniczą wydał dla Ciebie Bank, w którym prowadzisz rachunek i z którego to rachunku nastąpi pobranie środków na pokrycie Twojego przekazu pieniężnego. Jeśli zatem używasz karty płatniczej wydanej przez bank z Anglii zapewne jest ona kartą w walucie GBP. Zlecają przelew czy też przekaz do Polski wskaż właśnie GBP jako waluta Twojej karty. Jeśli ustawisz inną walutę niż waluta karty to Bank dokona przeliczenia transakcji po swoim kursie, w którym zawiera się tzw. spread czyli różnica (marża) banku za przewalutowanie. Marża jest dość wysoka od kilku do nawet kilkunastu procent. Przy dużej kwocie przekazu oznacza to dla Ciebie niepotrzebne koszty.


2. Kurs wymiany

Większość serwisów oferujących tanie przekazy zagraniczne stosuje własny kurs wymiany, który jest dostępny na stronie internetowej i pozwala określić ile jednostek danej waluty musisz zapłacić aby zlecić przelew do Polski. Różnica kilku groszy na danej jednostce waluty przy dużych kwotach przelewów zagranicznych zaczyna mieć znacznie. Wyobraź sobie, że kurs wymiany waluty GBP na PLN jest w jednym serwisie o 0,02 zł lepszy. Jeśli zlecasz przekaz na kwotę 200 GBP to transfer do Polski będzie większy o 4 PLN. Należy dodać, że kurs wymiany nawet dla popularnych walut takich jak GBP, EUR, USD potrafi się zmienić w ciągu dnia o kilka groszy. Warto czasem zapoznać się z opiniami analityków walutowych i ich rekomendacjami jak kurs danej waluty będzie się zachowywał w najbliższych dniach. Ma znaczenie jak planujesz przekazać do Polski większą kwotę.


3. Prowizja za przekaz do Polski

Koniecznie upewnij się jaką prowizję zapłacisz. Prowizja za przekazy uzależniona jest od kilku czynników, do podstawowych zaliczyć można:

a) Kwota przekazu, dla małych kwot przekazu obowiązuje opłata minimalna np.: 0,49 GBP. Przy większych kwotach przekazu prowizja zwykle ma już wartość procentową (np.: 1,15% od wartość przekazu) każdy pośrednik powinien dokładnie poinformować Cię o prowizji (niektóre niestety uwzględniają prowizję w łącznej kwocie przekazu, nie wskazując jej wielkości).

b) Waluta przekazu, kurs wymiany dla różnych walut jest inny. W efekcie widać znaczącą różnicę chociażby w kwocie prowizji za przekaz gdy używasz karty nominowanej w GBP lub NOK chociaż prowizja po przeliczeniu na PLN jest bardzo podobna.

c) Sposób przekazu tu dominuje kilka praktyk rynkowych:

a. Przekaz na rachunek bankowy w Polsce (zazwyczaj najtańsza opcja)

b. Przekaz gotówkowy do wskazanej lokalizacji (placówki) dość popularna i szybka metoda, ale zwykle jest droższa z uwagi na konieczność wypłaty gotówki odbiorcy, którego wskażesz.

c. Przekaz expressowy to połączenie przekazu na rachunek bankowy lub do odbioru w placówce ale z założenia realizowany bardzo szybko (w ciągu kilkunastu minut lub tego samego dnia roboczego) jeśli masz taką potrzebę aby środki dotarły bardzo szybko musisz się liczyć z dodatkową prowizją.


4. Bezpieczeństwo

Realizując przekaz zwróć też uwagę, jaka firma świadczy dla Ciebie usługę przekazu. Działalność polegająca na świadczeniu usług przekazów pieniężnych wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Aby świadczyć tego typu usługi należy być Krajową Instytucją Płatniczą. W Polsce takie zezwolenie wydaje np.: Komisja Nadzoru Finansowego w Anglii Financial Conduct Authority. Wymogi stawiane przepisami prawa mają zapewnić bezpieczeństwo Twoim pieniądzom. Przyda Ci się też analiza regulaminu danego serwisu, który opisuje zasady na jakich świadczy usługę (cenny, terminy itp.). Wart podkreślenia jest również fakt, że w większości serwisów zlecając przekaz opłacasz go używają karty płatniczej. Zwróć uwagę, czy transakcja jest realizowana z tzw. silnym uwierzytelnieniem 3D-Secure (dodatkowe hasło zabezpieczające transakcję). Karta płatnicza daje Ci również pewną gwarancję realizacji usługi jaką jest przekaz pieniężny. Jeśli z jakiś powodów nie został on zrealizowany, a nie otrzymałeś zwrotu środków wystarczy tylko złożyć reklamację w banku, który wydał Ci kartę płatniczą. Korzystasz w takim przypadku z tzw. procedury chargeback, która jest inicjowana przez Ciebie w Twoim banku na podstawie reklamacji i dalej prowadzona przez Twój bank. Jeśli usługa nie została zrealizowana odzyskasz środki szybciej niż Ci się wydaje.