Wysyłanie pieniędzy do Polski – krótka historia przekazów

Wbrew powszechnej opinii przekazy pieniężne nie odeszły w niepamięć. Wraz z coraz większą liczbą osób opuszczających swój kraj w pogoni za lepszymi zarobkami rośnie również zainteresowanie rozwiązaniami umożliwiającymi realizację przelewów zagranicznych. Rynek takich usług powiększa się – firm oferujących przekazy pieniężne przybywa, a sposobów na dokonywanie takich transferów jest coraz więcej. Ten wydawałoby się zapomniany sposób przesyłania gotówki przeżywa obecnie drugą młodość – wszystko za sprawą między innymi emigrantów, którzy przesyłają do kraju zarobione na obczyźnie środki. Popularność przekazów pieniężnych rośnie również dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom jak platforma Monetia24 umożliwiających przekazy pieniężne z karty na kartę.


180 lat przekazów

Historia przekazów pieniężnych sięga drugiej połowy XIX wieku – to wtedy przesyłanie gotówki do dalekich krewnych, pracowników czy partnerów biznesowych zaczęło być proste i szybkie. Realizacja pierwszych transferów możliwa była dzięki wynalezieniu w 1837 roku telegrafu elektrycznego i opracowaniu jednego z najbardziej rozpoznawalnych „języków” świata – alfabetu Morse’a. Pierwszych przekazów pieniężnych na odległość dokonywano przede wszystkim by opłacać żołnierzy w trakcie Wojny Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych oraz pracowników kolei pracujących przy budowie trakcji na tzw. Dzikim Zachodzie. Wielu sądzi, że to właśnie możliwość szybkiego transferu gotówki przyczyniła się do wzrostu tempa kolonizacji i industrializacji tych terenów – i nie tylko ich. Przekazy pieniężne miały wpływ na gospodarkę, politykę i życie społeczne na przestrzeni ostatnich 150 lat.

Wraz z rozwojem technologii przekazy pieniężne ewoluowały. Telegraf został wyparty przez telefon, a raczej faks, a ten ustąpił pola internetowi. Dzisiaj już nikt nie przesyła gotówki wystukując alfabetem Morse’a odpowiednią kwotę i adresata, nikt również nie korzysta z faksu – mogłoby się wydawać, że nowoczesne technologie sprawiły, że przekazy pieniężne odeszły w niepamięć. Nic bardziej mylnego - obecnie przeżywają one drugą młodość. Wszystko za sprawą przede wszystkim emigrantów zarobkowych, którzy często przesyłają do kraju środki zarobione na obczyźnie. To dzięki nim przekazy pieniężne zyskały na popularności – firm oferujących przelewy zagraniczne przybywa, a zaawansowanych technologicznie rozwiązań umożliwiających wysyłkę pieniędzy do Polski i z Polski, takich jak Monetia24, jest coraz więcej.